×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اطلاعیه ها

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 37 خبر

فراز نیوز : رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: طی ۲ سال اخیر، ۱۴ میلیارد دلار به ذخایر برجای معدنی کشور افزوده شده است.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، وجیه ا… جعفری در مراسم افتتاح طرح های توسعه مجتمع فروکروم جغتای ضمن تبریک دهه مبارکه فجر، با بیان این مطلب اظهار داشت: در ابتدای انقلاب اسلامی، ظرفیت تولید فولاد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود اما اکنون این ظرفیت به ۴۵ میلیون تن و تولید ۳۰ میلیون تن رسیده است.

وی افزود: در بخش مس، ظرفیت تولید کاتد مس عدد ناچیزی بود اما الان، این ظرفیت ۳۴۰ هزار تن است. از نظر ذخایر مس نیز با بیش از ۱۹ میلیارد تن ذخیره، به رتبه پنجم دنیا رسیده ایم. در بخش آلومینیوم نیز شاهد افزایش قابل توجه ظرفیت و تولید شمش هستیم. در بخش طلا، تولید اوایل انقلاب حدود ۲۰۰ کیلوگرم بوده اما اکنون این رقم به ۱۰ تن رسیده است.

«نخستین» های مختلف در بخش معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه طی سال های پس از انقلاب، «نخستین» های مختلفی در بخش معدن و صنایع معدنی کشور رخ داده است، گفت: از جمله این ها، احداث نخستین واحد تولید سیلیکون متال کشور در مجتمع فروکروم جغتای است که توسط (بخش خصوصی) انجام شده است. افتتاح خط تولید ورق زنگ نزن، ورق الکتریکی و بسیاری نخستین های دیگر که به یُمن انقلاب اسلامی و تلاش همه کارگران، مهندسان و کارشناسان انجام شده و باعث افتخار است.

وی افزود: البته این ا قدامات، بدان مفهوم نیست که کار تمام نشده نداریم، جای کار بسیار است. به عنوان مثال، در حوزه اکتشاف معدن، تاکنون اقدامات زیادی صورت گرفته اما کارهای مانده هم زیاد داریم. خوشبختانه، در طرح تحول اکتشاف -که قرار است ۲ ساله انجام شود- تهیه نقشه ۱:۵۰۰۰۰ کشور را دنبال می کنیم.

برآورد ذخیره قطعی معدن مس- طلای جانجا (استان سیستان و بلوچستان)؛ ۱٫۲ میلیارد تن

جعفری با اشاره به اینکه با تحقق نقشه زمین شناسی مذکور، به ذخایر و آنومالی های جدیدی دست پیدا خواهیم کرد، تصریح کرد: در همین مدت، ذخایر جدیدی به کشور اضافه شده است. در ایمیدرو و شرکت های تابعه طی ۵ سال گذشته، به ذخایر برجای معدنی کشور (ارزش ذخیره قطعی در دل زمین و ۱۰ درصد آن قبل از فرآوری)، در حوزه فلزی (مس، طلا، آهن و غیره) ۲۷ میلیارد دلار افزوده شد.

وی ادامه داد: این ذخایر پس از استخراج، می تواند ۱۰ برابر ارزش پیدا کند. از جمله این ذخایر، معدن مس- طلای جانجا در استان سیستان و بلوچستان است که برخلاف اظهارات اولیه مبنی بر نداشتن ذخیره قابل توجه، اما با اکتشافات صورت گرفته، اکنون ۶۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی دارد و با اکتشافات پیش رو، برآورد شده به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن برسد. اکنون نیز سرمایه گذاری در آن آغاز شده است.

نبود هیچ محدودیت مالی برای اکتشاف در ایمیدرو

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در استان خراسان رضوی، آنومالی های مختلفی مشاهده شده اما چون قطعی نیست، نیازمند تداوم اکتشافات تکمیلی است، گفت: این امر، نیاز به همراهی نهادهای استانی دارد تا براساس ماده ۲۴ مکرر قانون معادن، روند اکتشاف را تسریع کنیم. وی ادامه داد: ایمیدرو برای حوزه اکتشاف، از نظر مالی هیچ محدودیتی ندارد.

حمایت ایمیدرو از طرح های زیرساختی

جعفری با اشاره به اینکه ایمیدرو در حوزه توسعه زیرساختی، در صورت حمایت های استانی، ایمیدرو آماده همکاری است، اذعان کرد: در بخش آب، با توجه به نیاز صنایع در استان های مختلف، ۶ خطر انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس تعریف شده و با همکاری بخش خصوصی، تاکنون آب به ۲ استان رسیده است که گام بزرگی است.

وی افزود: خط ۴ از دریای عمان، چابهار، زاهدان و درنهایت استان خراسان رضوی در حال احداث است. در بخش برق، سال گذشته با شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی برای احداث ۱۰ هزار مگاوات برق توافق کردیم اما این رقم اکنون به بیش از ۱۵ هزار مگاوات رسیده و در مرحله اجراست. در بخش تولید انرژی خورشیدی و بادی نیز توافقاتی صورت گرفته است.

رشد تولید بخش معدن و صنایع معدنی به رغم کمبود انرژی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه به رغم مواجه بخش معدن و صنایع معدنی با کمبود برق و گاز، اما با تدابیر و حمایت های انجام شده، در بیشتر بخش ها طی ۹ ماهه رشد تولید داشته ایم، گفت: این روند نشان می دهد که این بخش کار خود را به نحو مطلوب پیش می برد. این تکلیف را برای ما ایجاد می کند که از این بخش بیشتر حمایت کنیم.

جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی و اشتغال ۷ هزار نفری

جعفری با بیان اینکه ایمیدرو با شرکت های تابعه و وابسته، تاکنون حدود ۲۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است، گفت: پیش بینی ما این است که تا سال ۱۴۱۰ حدود ۱۲ میلیارد دلار دیگر، در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری صورت گیرد. بخشی از این سرمایه گذاری ها، زیرساختی است. تا پایان امسال، ۱٫۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: با نگاه حمایتی از بخش خصوصی بوده که اکنون بیش از ۹ میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی را جذب کرده ایم که نزدیک به ۵ میلیارد دلار آن اجرا شده و بیش از ۷ هزار نفر شغل جدید ایجاد کرده است. در واقع، اگر بستر را درست فراهم کنیم هم نقدینگی وجود دارد و هم اجرا کننده آن وجود دارد و این موضوع باید در ساختار ایمیدرو تبیین شود.

واگذاری فروکروم جغتای به روش راهبری؛ افزایش چندبرابری تولید و اشتغال رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه قبل از واگذاری مجتمع فروکروم، قرار بود به عنوان موزه به سازمان میراث فرهنگی واگذار شود، گفت: اما ایمیدرو با ابداع روش جدیدی در واگذاری (واگذاری مدیریت به روش راهبری و نه مالکیت) با بهره گیری از اصل ۴۵ قانون اساسی، این شرکت را به بخش خصوصی واگذار کرد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی بدون وابستگی به دولت ، مجتمع فروکروم جغتای را احیا کرد. به طوری که اشتغال آن از حدود ۱۱۰ نفر (قبل از واگذاری) به بیش از ۵۰۰ نفر در زمان کنونی رسیده است. تولید شرکت مذکور ۶ برابر شده و در حال توسعه کارخانه های تولیدی خود است.

ثبت ۳۶ هزار قطعه در سامانه بومی سازی کارلینک

با توجه به شعار سال (تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین»، در زنجیره فولاد در بخش احیای مستقیم هم طراحی و بومی سازی بیشتر قطعات و تجهیزات انجام شده است. با راه اندازی سامانه کارلینک و اقدامات انجمن تولیدکنندگان فولاد، تاکنون ۳۶ هزار قطعه در این سامانه ثبت نام شده و مورد تایید این انجمن است. از این رقم، حداقل ۲۴ قطعه و تجهیز ساخته شده است.

وی ادامه داد: حمایت از شرکت های دانش بنیان در این زمینه می تواند به بومی سازی کمک زیادی کند. اقدام دیگر ایمیدرو، برنامه ریزی برای تمرکز روی ۱۳ عنصر معدنی کار نشده یا کم کار شده مانند فسفات، پتاس، کبالت، لیتیم و غیره است که بخشی از این عناصر در باطله های معدنی وجود دارد.

دستیابی به این کار، نیازمند حضور شرکت های دانش بنیان است تا پس از به نتیجه رساندن ایده ها در این زمینه، حمایت های ایمیدرو را به دنبال خواهد داشت. برای این منظور، مرکز ایمینو و جشنواره اینوماین تاسیس شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •